Zgrubienie (narośl) na strunie głosowej - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 9 grudnia 2022, Imieniny: Wiesława, Leokadii
Porady Eksperta

Zgrubienie (narośl) na strunie głosowej

Witam
Zwracam się o pomoc w sprawie mojego taty. 10 lat temu miał operację na kręgosłup, i jako że dotyczyła 2 i 3 kręgu szyjnego była wykonywana przez przełyk. Trochę go po tej operacji pobolewało gardło i pojawiła się chrypka ale lekarz rodzinny powiedział, że przełyk był przy operacji "całkiem"wyciągany więc na pewno struny głosowe nie są już ułożone tak jak były i to dlatego. I tak to sobie trwa... O jakichś 2 lat ta chrypka zaczęła mu gorzej dokuczać, czasem pojawiały się bóle gardła (choć może to po prostu przeziębienie było), Czasem też narzekał, że boli go gardło na wysokości tej blizny pooperacyjnej.

1,5 roku temu był u laryngologa, który zbadał go videoendoskopem i stwierdził, że wszystko jest ok, trochę zaczerwienione, jakaś mała jakby krostka i żeby przyjść za pół roku. Dodam, że przy okazji dużo pali :( Z tego pół roku zrobiło się półtora i tydzień temu na wizycie laryngolog stwierdził, że "coś" jest z prawej strony na strunach głosowych, jakaś narośl. W rozpoznaniu napisał J 38.3 Inne choroby strun głosowych jako główna przyczyna, i przewlekłe zapalenie krtani jak współistniejąca. Dodatkowo zaznaczył, że ma przewlekłe przerostowe zapaleni krtani. Dał także skierowanie do szpitala na pobranie wycinka z krtani do badania histopatol.
W chwili obecnej mój tata wyszedł już ze szpitala, pobrano mu 3 wycinki z prawej struny i kazano zgłosić się za 3 tygodnie po wynik.
W wypisie ze szpitala poza tym, że pobrano wycinek i rozpoznania "przewlekłe zapalenie krtani" nie ma nic więcej. Lekarz też nic nam nie mówił poza tym, że to od papierosów. A ja coraz bardziej się boję, że to może być coś poważnego.
Chciałabym w związku z tym zapytać czy ilość pobranych wycinków świadczy o czymś poważnym? Czy gdyby zmiana była bardzo podejrzana to przy okazji byłaby usunięta? ?
Czy jest szansa, że to nie będzie nic złego?
Bardzo dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedź Eksperta:

Dr n. med. Zbigniew Świerczyński

Laryngolog, otorynolaryngolog

Konieczne jest uzyskanie wyniku z pobranej próbki.Tylko na tej podstawie można postawić rozpoznanie choroby i rozpocząć właściwe leczenie.dr med. Zbigniew Swierczynski.

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-12-09 10:23