Złamana rzepka - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Środa, 27 września 2023, Imieniny: Kosmy, Damiana
Porady Eksperta

Złamana rzepka

Witam trzy tygodnie temu miałem kolizję drogową w skutek której uległa złamaniu rzepka lewego kolana złamanie to było u jej szczytu bez przemieszczenia nogę unieruchomiono szyną gipsową na cztery tygodnie pierwszego 01.10.2010 miała ona być zdjęta ale nigdzie nie było miejsc w poradniach ortopedycznych na 05.10.2010 było najszybciej a chorobowe kończy mi się 01.10.2010. Czy po zdjęciu szyny będę miął jeszcze to chorobowe przedłużone czy od razu do pracy? I czy może orientuje się Pan jak takie złamania są oceniane przez komisje lekarskie do ubezpieczenia grupowego. Dziękuję

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Panie Krzysztofie,
zasadą postępowania powinno być, że już podczas unieruchomienia zaleca się wykonywanie ćwiczeń izometrycznych w postaci napinania i rozluźniania mięśni unieruchomionej kończyny a jeszcze lepiej całego ciała. Po zdjęciu unieruchomienia należy rozpocząć usprawnianie kończyny w pozycji leżącej i siedzącej a także w trakcie stopniowej adaptacji do chodzenia. W pierwszym okresie po zdjęciu unieruchomienia zwykle konieczne jest dalsze zwolnienie lekarskie, czas trwania którego określa jednak lekarz leczący.
Natomiast ocena komisji lekarskiej po zakończonym leczeniu jest uzależniona od wyniku rehabilitacji, tzn. od stopnia ograniczenia sprawności.
Pozdrawiam
Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Podyskuyuj o tym przypadku

Najnowsze wątki na forum