Złamanie kości śródręcza - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Czwartek, 21 września 2023, Imieniny: Mateusza, Hipolita
Porady Eksperta

Złamanie kości śródręcza

Witam serdecznie,
W sierpniu 2013 złamałem w bardzo niewytłumaczalny sposób dwie kości śródręcza w prawej dłoni. Niewytłumaczalny ponieważ podczas grania w siatkówkę uderzyłem piłkę i lekko upadłem na piasek. Złamane były wówczas kości śródręcza pod palcami: wskazującym i środkowym. Po stosunkowo szybkiej interwencji lekarzy, bo po 30 minutach byłem już w szpitalu, gdzie założyli mi szynę, powiedziano mi, żebym po 4 tygodniach udał się do swojego szpitala w celu diagnozy. Na diagnozie zrobiono mi zdjęcie i lekarz stwierdził, że kości zrastają się dobrze, wszystko jest w porządku. Przy zdjęciu gipsu lekarz dotykał miejsce złamania oraz zrobił dla pewności jeszcze jedno zdjęcie i stwierdził, że wszystko jest w porządku. Od zdarzenia minął już blisko rok, a ja czuje niesamowity dyskomfort związany z tą ręką. Mianowicie podczas pisania muszę poprawiać długopis drugą dłonią - prawą nie potrafię dobrze złapać długopisu. Przy większym wysiłku tą złamaną dłonią, typu noszenie ciężkich toreb z zakupami etc, zaraz po czynności wykonanej odczuwam dość dokuczliwy ból. Podczas zmiany pogody ból często bywa nie do wytrzymania. Postanowiłem pójść jeszcze raz na kontrolę do tego szpitala, jednak do innego lekarza. Ten stwierdził, że mnie nie przyjmie, ponieważ przyjmuje tylko osoby po zdarzeniach. Udałem się więc do lekarza pierwszego kontaktu, otrzymałem skierowanie do specjalisty, który stwierdził, że pogrubienie faktycznie jest, ale nic nie nie da się z tym zrobić. Dodam jeszcze, że podczas mocnego zaciskania pięści kość pod palcem wskazującym wręcz boli, natomiast palce, których kość była złamana przesuwają się w strone pozostałych palcy (wg. mnie świadczy to o ewidentnym przemieszczeniu). Staram się ćwiczyć tą dłoń, ale czuję, że bez efektu. Ponadto kiedy dotykam tych złamanych wówczas kości czuję ewidentne przemieszczenie oraz wzgórek w miejscu złamania.
Zastanawiam się czy nie jest dobrym pomysłem prośba o złamanie kości i zrośnięcie jej na nowo, co Pan o tym sądzi? Lub ewentualnie jaka jest inna możliwość doprowadzenia dłoni do stanu w jakim wczęsniej była? Pozdrawiam i dziekuje z góry za odpowiedź!

Odpowiedź Eksperta:

Paweł Nowicki

specjalista chirurgii ręki

Szanowny Panie. Jeżeli ręka nie wróciła do zadawalającego stanu należy przede wszystkim poza oceną kliniczną - wykonać i przeanalizować aktualne badania - podstawowy rtg i w razie potrzeby tomografię komputerową dla oceny stanu kości i zastanowieniem się nad postępowaniem. Dopiero wtedy można rozważać "łamanie" kości.

Pozdrawiam.
Paweł Nowicki.

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

Czy to hepatomegalia? Szukam pomocy w postawieniu diagnozy

Czy istnieją platformy lub strony internetowe, które pomagają w znalezieniu...

Frykote12 | 2023-09-21 11:38