Złamanie łuku i ześlizg kręgu L5 - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Wtorek, 31 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Marceliny
Porady Eksperta

Złamanie łuku i ześlizg kręgu L5

Dzień dobry!!

Mam 32 lata. Od półtora miesiąca dokucza mi ból odcinka lędźwiowego. Wczoraj zrobiłem RTG odcinka lędźwiowego, opis poniżej.
Rtg kręgosłupa L-S(AP+L): prawoboczne skrzywienie lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Kąt nachylenia k.krzyżowej zbliżony do prostego, nieprawidłowy przebieg statycznego obciążenia kręgosłupa. Łuk kręgu L5 niespojony, o przerwanej ciągłości w odcinku między-wyrostkowym. Trzon kręgu L5 przemieszczony do przodu w stosunku do S1 o ok.1/5 wym. strzałkowego. Dolne płytki trzonów kręgów w odcinku L2 do L5 wypuklają się w odcinkach środkowotylnych, odcinki wypuklone podkreślone sklerotycznym rąbkiem. Szpary m.trzonowe w normie rtg.
Ból odczuwam w momencie gdy się mocniej wygnę do tyłu.

Nie odczuwam dolegliwości neurologicznych. Z tego co wyczytałem w internecie, mój przypadek to kręgozmyk
urazowy jest to ześlizg na podłożu urazowego złamania łuku. Uraz często ujawnia trwający od dawna ześlizg. Skutkiem tego kręgozmyk urazowy jest rozpoznawany rzadziej niż faktycznie występuje.
Mogę się mylić, więc proszę Pana o wyrażenie swojej opinii. Mam umówioną wizytę na na wtorek, ale bardzo się denerwuję. Czy w tym przypadku jest konieczna operacja i czy można pracować, pracy nie mam ciężkiej.
Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam!

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Witam Pana,
z opisu zdjęcia wynika wada wrodzona dolnego odcinka kręgosłupa z niestabilnością w postaci kręgozmyku. Kręgozmyk może mieć (ale nie musi) związek z urazem (o którym Pan tylko wspomina, a szkoda, bo rodzaj urazu i jego siła może w takich przypadkach mieć znaczenie). Tego typu zmiany kwalifikują się do leczenia zachowawczego w postaci realizacji długotrwałej i systematycznej rehabilitacji ruchowej wg indywidualnego programu, z określonymi przeciwwskazaniami co do dalszego trybu życia. Myślę, że więcej na ten temat dowie Pan się podczas wtorkowej wizyty u ortopedy.
Pozdrawiam
Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-31 09:29