Złamnie dwukostkowe podudzia lewego. - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Sobota, 4 lutego 2023, Imieniny: Andrzeja, Weroniki
Porady Eksperta

Złamnie dwukostkowe podudzia lewego.

Witam.
19 lutego upadłam i w szpitalu postawiono rozpoznanie: złamanie dwukostkowe podudzia lewego. Zastosowano leczenie: Operacyjne (20,02,2013): Otwarta repozycja i zespolenie złamania kostki bocznej płytą AO ze śrubą na więzozrost i kostki przyśrodkowej popręgiem. Założono longete.
W szpitalu przebywałam od 19,02,2013 do 22,02, 2013. Według zaleceń w domu przyjmowałam ketanol oraz clexane 0,4 1x1 wstrzyknięcie. Na kontroli ortopedycznej i usunięciu szwów byłam (po 2 tygodniach) 04,03,2013. Lekarz prowadzący poinformował mnie, że wszystko dobrze się goi.Zalecono w dalszym ciągu przyjmowanie ( do następnej kontroli) clexane 0,4 1x1 wstrzyknięcie oraz zmianę longety na orteze stopowo - goleniową. Lekarz powiedział, że na noc ortezę mogę zdejmować oraz w pozycji leżącej wykonywać ćwiczenia - poruszanie stopy. Mogę również opierać się delikatnie na leczonej nodze 30 % masy ciała.Następną kontrolę ortopedyczną mam zapisaną na 05,04,2013. Nie wiem kiedy rozpocznie się rehabilitacja, na wizytę do lekarza rehabilitanta udało mi się zapisać dopiero na 17,04,2013.
Panie Doktorze mam następujące pytania:
1. Czy orteza jest tak samo bezpieczna jak longeta (nie jestem pewna czy dobrze ją zakładam)?
2. Czy mogę zmieniać sama opatrunki w miejscach po zdjęciu szwów?
3. Jak długa trwa czas rehabilitacji - usprawniania, kiedy będę mogła chodzić bez kul?
4. Kiedy powinnam mieć wyjęte operacyjnie płytę z śrubą i popręg, jak długo może potrwać kolejny proces leczenia?
Bardzo będę wdzięczna za wyczerpujące odpowiedzi. Z góry serdecznie dziękuje.
Z poważaniem Karina Kaszubowska

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Pani Karino,
Pani pytania powinny być skierowane do lekarza, czy lekarzy leczących Panią. Mimo to postaram się przynajmniej na część z nich odpowiedzieć.
Dobrze i we właściwym czasie założona orteza jest bezpieczną i właściwą metodą ograniczającą ruchomość.
Zmiana opatrunków w okolicy typowej rany po zdjęciu szwów jest sprawą prostą i bezpieczną pod warunkiem zachowania aseptyki.
Rehabilitacja to nie tylko działania kontynuowane w zakładzie rehabilitacji. Prawidłowo powinna się rozpoczynać tuż po unieruchomieniu i w pierwszym okresie polegać na ćwiczeniach izometrycznych (naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni bez zmiany pozycji unieruchomionej kończyny). To ułatwia i przyspiesza dalsze etapy rehabilitacji. Słuszne jest także zalecenie lekarza aby w nocy po zdjęciu ortezy w pozycji leżące wykonywać niewielkie, o stopniowo zwiększanym zakresie ruchy, kojarząc je z ćwiczeniami izometrycznymi. Odpowiedź na temat kiedy będzie można usunąć elementy zespalające złamanie możliwa będzie dopiero po paru miesiącach. Czas i wynik rehabilitacji jest uzależniony od jakości i systematyczności rehabilitacji a także od szybkości zrostu złamania.
Pozdrawiam

Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27