Złe EEG - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 27 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Przybysława
Porady Eksperta

Złe EEG

Pytanie dotyczy: padaczka, zapis eeg


Witam

Do zadania tego pytania skłaniła mnie Pana odpowiedź innemu Pytającemu o odstawieniu leków pomimo złego zapisu EEG i braku napadów. Ale po kolei. Po krótce opiszę swą "przygodę" z padaczką. Zaczęło się wszystko w wieku 10 lat. Miałem napad z utratą świadomości, później szpital i rozpoznanie padaczki. Przez parę lat brałem leki i nie miałem ataków. W wieku lat 16 z silnymi bólami głowy oraz wymiotami trafiłem do szpitala. Rozpoznanie brodawczak prawej komory mózgowej (jak się okazało właściwy powód wcześniejszych ataków). Leczenie operacyjne zakończone powodzeniem. Po 4 latach od operacji ponownie dwukrotnie dostałem ataków zawsze w nocy podczas snu. Ponowne leczenie za pomocą leku Neurotop 300mg Retard raz dziennie powstrzymało ataki (ponownych nie ma do dnia dzisiejszego czyli od 16 lat!!!) ale zapis EEG pozostawał nieprawidłowy. Ze względów losowych (śmierć lekarza) nastąpiła jego zmiana. Nowy lekarz stopniowo zwiększał dawkę w/w leku gdyż zapis EEG był nadal nieprawidłowy do dawki 1200mg na dzień (rano i wieczorem 600mg). Po takiej terapi po raz pierwszy w życiu miałem dobry wynik EEG. Niestety me szczęście nie trwało długo gdyż po 2 latach ponowne badanie EEG dało wynik nieprawidłowy (nadal brak ataków). Ten sam lekarz zmienił w takim razie lek na Lamitrin. Teraz biorę 50mg rano i 100mg wieczorem. Wczoraj odebrałem po 6 miesięcznej kuracji wynik EEG. Ponownie zapis nieprawidłowy. Ataków nadal brak. O to jego treść. W większości przypadków mych badań treść jest prawie taka sama (oprócz tego jednego poprawnego wyniku):

Czynność podstawowa alfa 9-10 c/s z nałożoną czynnością beta. Na tym tle kilkakrotnie zarejestrowano pojedyńcze i grupy fal ostrych i poronnych z. fala ostra z wolną w prawej okolicy skroniowej. HV nasila zmiany.

Wniosek: Zapis nieprawidłowy z obecną ogniskową patologią napadową.

I tak w kółko od 16 lat bez napadów z raz dobrymi a raz złymi wynikami. Czy jeśli przez 16 lat nie miałem ataków a wynik EEG w większości przypadków jest zły (taki jak powyżej) to powinno sie już odstawić leki jak twierdzi Pan odpowiadając innemu pacjentowi, że powinno sie to zrobić po 2 latach pominmo złego zapisu EEG?

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Tomaszu,

Istnieje zasada leczenia napadów padaczkowych, a nie leczenia samego zapisu EEG bez napadów. Ma ona zastosowanie do leczenia padaczki samoistnej. W pańskim przypadku istniała padaczka objawowa - spowodowana nowotworem, jakim był brodawczak. Jednak po wieloletnim braku napadów, mimo utrzymywania się zmian w EEG, jestem zdania, że możnaby podjąć i w tym przypadku próbę powolnego odstawiania leku przeciwpadaczkowego.

Przed decyzją o próbie odstawiania Lamitrinu warto wykonać kontrolne badanie MR głowy.


Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-26 06:21