Zmiany w kręgosłupie szyjnym - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira
Porady Eksperta

Zmiany w kręgosłupie szyjnym

Pytanie dotyczy: kręgosłup szyjny, zmiany


Szanowny Panie Dr,

w 1996 roku uległem wypadkowi komunikacyjnym. Uraz głowy z utratą przytomności, złamanie żeber, złamanie podkrętarzowe uda lewego - leczony operacyjnie. Łącznik usunięto po dwóch latach.
Z powodów nasilających się bóloó kręgosłupa szyjnego zalecono rezonans magnetyczny. Opis badania z dnia 2012-09-28. pośrodkowo-boczna przepuklina krązka miedzykręgowego C3/C4,uciskajaca na worek oponowy i zwężająca prawy otwór miedzy kregowy. Pośrodkowo - dwuboczna przepuklina krążka międzykręgowego C4/C5, uciskająca worek oponowyi zwężająca oba otwory międzykręgowe. Pośrodkowo-dwuboczna przepuklina krążka międzykręgowego C5/C6, uciskająca na przednią powierzchnię worka oponowego, odcinkowo na rdzeń szyjny i zwężająca oba otwory miedzykregowe. Kolejna, pośrodkowa-dwuboczna przepuklina krążka m/k, widoczna jest na poziomie C6/C7. Uciska ona na worek oponowy i zwęża oba otwory m/k - bardziej po stronie lewej. Wymiar strzałkowy kanału kregowego jest zwężony na poziomach C5/C6, C6/C7 odpowiednio do 0,8 cm i 0,9 cm. Krązek międzykregowy C6/C7 wykazuje obnizenie wysokości i sygnału w obrazach T2-zaleznych odpowiadające zwyrodnieniowemu odwodnieniu Cdehydratacja). krążek międzykręgowy C6/C7 wykazuje podobne obnnizenie wysokości i sygnału w obrazach T2-zależnych odpowiadające zwyrodnieniowemu odwodnieniu (dehydratacja). Po za tym obraz kregosłupa, kanału i rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym w granicach normy.

Konsultacja Ortopedyczna z dnia 03.10. 2012 rok Stan po złamaniu podkrętarzowym uda lewego. Pourazowe zmiany zwyrodnieniowe biodra lewego. Wielopoziomowe przepukliny krążków międzykręgowych szyjnych. Zespół korzeniowy szyjny. Stan obecny: chód utykający. Ograniczenie ruchomości stawy biodrowego lewego. Kręgosłup szyjny ograniczenie rotacji w prawo. Objaw szczytowy dodatni. próba broda mostek - 3 palce. Obecnie Bóle pachwiny lewej promieniujące do uda i kolana lewego. Poczatkowo bóle wysiłkowe. Obecnie bóle spoczynkowe. Osłabienie k.d.l. Ponad to bóle karku promieniujące do kończyny górnej. Bóle i zawroty głowy. Drętwienia i osłabienia czucia w rękach. Zdjęcie biodra lewego: zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego lewego: zwężenie szpary stawowej, sklerotyzacja podchrzęstna. Pacjent kwalifikuje się do alloplastyki całkowitej lewego biodra. Wskazana konsultacja neurologiczna i neurochirurgiczna. Zalecenia niezdolny do pracy zarobkowej.

Proszę o objaśnienie co oznacza opis badania rezonansu oraz konsultacja ortopedyczna, w szczególności objaw szczytowy dodatni? Próba broda mostek - 3 palce?

Z poważaniem
Mariusz

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz. P. Mariuszu,

Próba broda-mostek 3 palce oznacza ograniczenie ruchomości Pańskiego kręgosłupa szyjnego powodujące usztywnienie szyi w stopniu umożliwiającym wsunięcie 3 palców pomiędzy brodę, a mostek, gdy głowa jest maksymalnie zgięta do przodu. Objaw szczytowy dodatni oznacza wywoływanie u Pana bólu kręgosłupa w sytuacji uciskania dłonią na szczyt czaszki. Jest to również objaw chorobowy. Opis badania MR kręgosłupa szyjnego wskazuje na istnienie wielopoziomowej dyskopatii - uwypuklenie się tarcz międzykręgowych. Tarcze te ( dyski ) uciskają na kilku piętrach kręgosłupa szyjnego na korzenie nerwowe i rdzeń kręgowy ( C5/C6 ), co powoduje Pańskie dolegliwości w kończynach górnych oraz bóle i zawroty głowy. Dyskopatia jest zmianą zwyrodnieniową o czym świadczą u Pana zmiany o charakterze odwodnienia struktury niektórych tarcz międzykręgowych. Konieczna jest rehabilitacja.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24