Niepokojące objawy - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 6 lutego 2023, Imieniny: Doroty, Bohdana
Porady Eksperta

Niepokojące objawy

Witam.
mam 56 lat.Jestem po zabiegach izolacji żył płucnych /obwodowej i segmentowej/ z powodu migotania przedsionków. Na skutek arytmii serca doznałam kilka razy objawów TIA /dezorientacja poznawczo-dezorientacyjna jak również zaniewidzenia połowicze z falowaniem obrazu oka prawego. Dwa razy miało miejsce utrata równowagi tzn.nie mogłam przez chwilę utrzymać się w pozycji pionowej. Na szczęście jak na razie po ostatnim zabiegu tego typu zaburzenia widzenia w oku prawym ustały. Jednak niepokoi mnie pewne zdarzenie otóż dwa tygodnie temu w nocy obudziło mnie silne bicie serca i ból z tyłu głowy. Po wstaniu w głowie również miałam silne uderzenia w rytmie serca. Zaznaczam, że idąc spać jak zwykle zażyłam tabletkę na nadciśnienie. Rano gdy się obudziłam zobaczyłam, że w nocy dostałam wylewu krwi w prawym oku. Czy może mieć to jakiś związek z przebytymi przejściowymi niedokrwieniami mózgu? Pragnę nadmienić, że jestem na stałym leczeniu Warfaryną.Badanie RM i Angio RM wykazały poszerzenie obustronne przestrzeni podpajęczynówkowej i torbie szyszynki 6 mm. Od kilku miesięcy czuję ból lewej ręki tzn.dłoni do łokcia. Mimo leków jakie zażywałam niestety ból nadal się utrzymuje i nasila się wieczorem. Dodatkowo pojawiły się od jakiegoś czasu drgania na twarzy pod okiem lewym. Czy ma to jakiś związek? Bóle ręki jaki mogą mieć przyczynę?

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Anno,

Przebyty przez Panią krwotok po stronie prawej mógł być skutkiem przedawkowania Warfaryny, której pobieranie wymaga minimum co miesiąc oznaczania wskaźnika INR krzepliwości krwi, który powinien w czasie prawidłowego leczenia mieścić się w przedziale 2.5-3.5. Dodatkowym czynnikiem sprawczym krwotoku był zapewne wzrost ciśnienia krwi objawiający się bólem głowy, który poprzedził wynaczynienie krwi, mimo że przed snem zażyła Pani tabletkę, która nie zdążyła zadziałać. Leki te mają za zadanie przeciwdziałać udarowi i przemijającemu niedokrwieniu mózgu, ale w tym przypadku wystąpiło zjawisko przeciwne do niedokrwienia, nie będące powikłaniem migotania przedsionków. O ile opisane badanie MR i angio-MR głowy było wykonane na przestrzeni ostatnich 2 tygodni, to jego wynik jest bardzo korzystny. Torbiel szyszynki nie wydaje się być groźna i wymaga jedynie corocznej kontroli metodą MR, a niewykazanie wynaczynienia krwi poza prawym okiem uspokaja co do tła drżeń lewego policzka.
Najczęstszą przyczyną bóli ręki i przedramienia są uszkodzenia obwodowego układu nerwowego, niekiedy związane z uciskiem w obrębie kręgosłupa na korzenie szyjne nerwów. Szczegółowa diagnostyka wszystkich opisanych zaburzeń wymaga bezwzględnie specjalistycznego wywiadu i oględzin neurologicznych, po których okaże się jakimi badaniami dodatkowymi należy zweryfikować ostateczne rozpoznanie Pani chorób.
Możliwość oceny Pani stanu zdrowia utrudnia nieprawidłowe określenie "dezorientacja poznawczo-dezorientacyjna" oraz niezrozumiałość określenia wieloetapowej, złożonej, izolacji żył płucnych mającej rzekomo mieć wpływ prewencyjny m.in. przeciw TIA.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-05 09:18