Staw kolanowy - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Środa, 1 lutego 2023, Imieniny: Brygidy, Ignacego
Porady Eksperta

Staw kolanowy

Pytanie dotyczy: uraz kolana, staw kolanowy, Kurasan


Dzień dobry Panie doktorze. 8 czerwca 2011 roku doznałem urazu kolana podczas którego poczułem ogromny ból. Całe życie uprawiam sport i miałem już wiele urazów dlatego nie robiłem tragedii z tego, iż kolano mi napuchło i 3 dni miałem trudności z poruszaniem się aczkolwiek byłem w stanie prowadzić samochód czy też normalnie funkcjonować. Po tych 3 dniach opuchlizna zeszła pozostał jedynie ból przy nagłych ruchach podskokach itp. Rezonans magnetyczny wykonałem w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu 10 sierpnia 2011 i oto jaki opis otrzymałem:
" Badanie MR wykonano w sekwencji SE, obrazach T1 i T2 zależnych oraz w sekwencji GE, Fat Sat i WE.
Staw kolanowy prawy. Cechy niewielkiego obrzęku więzadła krzyżowego przedniego. W obrębie kłykcia bocznego kości piszczelowej widoczne jest niewielkie ognisko stłuczenia i obrzęku szpiku kostnego. Niewielka ilość płynu w stawie kolanowym. Poza tym aparat więzadłowy, łąkotki i chrząstki stawowe stawu kolanowego prawego w badaniu MR nie wykazują zmian."
Pisze do Pana 20 września 2011. Nadal czuję ból w tym kolanie, nie mogę biegać ani wykonywać gwałtownych ruchów. Bardzo mi to ciąży gdyż jak wcześniej wspominałem całe życie związane jest moje ze sportem. Po otrzymaniu rezonansu poczułem ulgę ale teraz już sam nie wiem ponieważ bardzo długo to trwa. Moje pytanie brzmi, czy jest możliwe abym miał zerwane więzadła krzyżowe bądź jakiekolwiek inne pomimo dobrego wyniku rezonansu? I co mógłbym robić aby powróciła pełna sprawność kontuzjowanego kolana?
Za wszelkie sugestie będę niezmiernie wdzięczny. Dziękuję z góry. Pozdrawiam.

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Panie Mirosławie,

rezonans magnetyczny jest wiarygodnym badaniem diagnostycznym. W opisie Pana badania wykonanego w dwa miesiące po urazie opisane jest obrzęk więzadła krzyżowego przedniego oraz niewielkie ognisko stłuczenia w obrębie kłykcia bocznego kości piszczelowej. Fakt, że zmiany te opisano w badaniu wykonanym 2 miesiące po urazie świadczy, że był to uraz dosyć poważny. W takich przypadkach bóle i gojenie zmian pourazowych nieraz trwa długimi miesiącami. Szkoda, że ani słowem nie wspomina Pan o dotychczasowym leczeniu. Obecny stan Pana kolana wymaga systematycznej i długotrwałej rehabilitacji ruchowej, której program powinien Pan otrzymać od leczącego chirurga urazowego.

W okresie odczuwanych dolegliwości bólowych powinien Pan unikać nie tylko biegania ale nawet forsownego marszu na dłuższych dystansach. Proponuję systematyczne ćwiczenia kolana w pozycji leżącej na plecach i na brzuchu, ćwiczenia na wrotkach starego typu w pozycji siedzącej oraz ćwiczenia na rowerze stacjonarnym lub delikatną jazdę na rowerze terenowym. Poza tym proszę stosować delikatne wcierki w okolicę kolana z maści Kurasan.

Pozdrawiam

Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Podyskuyuj o tym przypadku

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-01 07:31