Uszkodzenie nerwu strzałkowego - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Wtorek, 31 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Marceliny
Porady Eksperta

Uszkodzenie nerwu strzałkowego

Pytanie dotyczy: objawy, nerw strzałkowy, uszkodzenie


Jestem po wizytach u 2 neurologów - każdy z nich postawił inną diagnozę mojego przypadku.
Objawy: od lutego cierpnie mi prawa noga poniżej kolana - szczególnie górna część stopy, mam charakterystyczne objawy "opadania" stopy - wydaje mi się jakby noga była krótsza, stawiam ją bez większego czucia; nie mogę odciągnąć palców u tej stopy do góry w takim stopniu jak w drugiej nodze. Nie mam przy tym żadnych bólów w kręgosłupie ani w nodze powyżej kolana. Nie miałem w ostatnim czasie żadnego urazu mechanicznego, możliwy natomiast wpływ zbyt ciasnego obuwia w ziemie. Prawa noga mnie nie boli tylko szybciej się męczy i cierpnie (mrowienie). Wyniki krwi, cholesterolu, cukru - ok. Mięśnie łydki prawej nogi o 1 cm w obwodzie mniejsze od lewej.
jestem osobą dbającą o kondycje fizyczną - bardzo dużo ( do 1000 km miesięcznie) jeżdżę na rowerze stacjonarnym i zwykłym.
Pierwszy neurolog podejrzewa naruszenie nerwu kulszowego prawdopodobnie w wyniku dyskopatii. Zalecił rehabilitację - 10x: galwanizacja, tens, ćwiczenia i wirówka wodna. po rehabilitacji mam stawić się na kontrolę - ew. wyśle mnie na tomografię kręgosłupa. Wybrałem wszystko w komplecie oprócz tens -stan na dzisiaj 2 zabieg z 10. Nie czuję żadnej poprawy.
Drugi neurolog do którego zgłosiłem się, bo pierwszy mnie zaniepokoił mało szczegółowym wywiadem po dokładnym obejrzeniu zdjęć, przebadaniu odruchów itd. orzekł, że najprawdopodobniej mam porażenie nerwu strzałkowego, powiedział nawet, który odruch u mnie jest a nie wystąpiłby przy porażeniu nerwu kulszowego. Zalecił kontynuowanie rehabilitacji zaleconej przez poprzedniego lekarza i wypisał skierowanie na badanie przewodzenia nerwu strzałkowego - mam termin na 22VI.Dodatkowo zapisał Milgamma 100 i Halidor jako wspomagające kurację specyfiki.Wiem, że pierwszy jest de facto witaminą B w jakiejś super postaci.
Moje pytania są następujące - po czym poznać, która z diagnoz jest właściwa - jak mogę wykluczyć porażenie nerwu kulszowego? Czy fakt, że nie boli mnie kręgosłup i cierpnięcie zaczyna się poniżej kolana na cokolwiek wskazuje? Który z lekarzy jest bliżej prawdy? czy jest szansa, że odzyskam sprawność w nodze bez żadnych interwencji chirurgicznych?

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Tomaszu,
Jestem przekonany, że cierpi Pan na uszkodzenie nerwu strzałkowego. Nie wiadomo natomiast dotąd na jakim tle, aby usunąć przyczynę zaburzeń. Dolegliwości jakie Pan odczuwa są zlokalizowane w obszarze unerwienia przez nerw strzałkowy. Należy jednak wiedzieć, że nerw ten oddziela się ze wspólnego przebiegu z pnia nerwu kulszowego, zwykle w okolicy kolana
( jest to osobniczo zmienne ). Często uszkodzenie manifestujące się na obwodzie kończyny - tak jak u Pana ma swoją przyczynę w miejscu wyżej położonym przebiegu tego nerwu, a najczęściej właśnie w korzeniu tego nerwu, który wychodzi z lędźwiowego odcinka kręgosłupa, na podłożu dyskopatii. Moim zdaniem powinno przeprowadzić się badanie neuronograficzne EMG z oceną szybkości przewodzenia chorego nerwu strzałkowego w odcinku odsiebnym i dosiebnym ( w pniu nerwu kulszoweego ) oraz tym samym badaniem sprawdzić falę F, która określa stan korzeni
nerwów. W przypadku uszkodzenia korzenia nerwu wykonuje się nie TK lecz badanie MR odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Gdyby natomiast potwierdziło się uszkodzenie w bardziej obwodowej części nerwu, to w Pańskiej sytuacji, jako osoby bardzo aktywnej fizycznie, a z asymetrią obwodu podudzi, należałoby wykluczyć ( rzadko występujący )zespół
tunelowy związany z uciskiem n. strzałkowego przez przeciążaną grupę mięśniową, a wówczas wymagana byłaby zmiana zaleceń terapeutycznych w stosunku do obecnie stosowanych.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-31 09:29